سقوط قیمت تخم مرغ، حذف گله های مولد و کمبود شدید تخم مرغ در آینده نزدیک حتمی است!

متاسفانه سیاست های ناپایدار و دوگانه در دو کالای اساسی مرغ و تخم مرغ به روند تولید منطقی و طبیعی آسیب می رساند و تولیدکنندگان مداوم در دلهره و نگرانی بسر می برند.

 

کاشانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن با بیان این مطلب به خبرنگار کشاورزی آیندۀ جهان(کاج پرس) یادآور شد: قیمت تخم مرغ به زیر ۱۲ هزار تومان رسیده و متاسفانه به نامه نگاری ها و پیگیری های ما برای این که شرکت پشنیبانی حداقل با قیمت مصوب ۱۴ هزار تومان تخم مرغ را خریداری کند تا بازار این کالای اساسی تنظیم شود نیز توجهی نمی شود!

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه میهن گفت: تولیدکنندگان تخم مرغ برای جلوگیری از ضرر و زیان خود و کاهش هزینه های پرورش و تولید؛ شروع به حذف گله های مولد خود کرده اند و ادامه این روند موجب کاهش میزان تولید خواهد شد زیرا جایگزینی گله های مولد حذف شده دست کم ۸ تا ۹ ماه طول می کشد.

 

کاشانی یادآورشد: احیاء و بازسازی واحدهای گوشتی ممکن است طی یک ماه امکان پذیر باشد ولی مرغ تخم گذار یعنی پولت به راحتی و در زمان کوتاه امکان پذیر نیست!

 

وی افزود: از یک ماه پیش تاکنون طی مکاتباتی موضوع این بحران در حال وقوع و دلایل آن و همچنین راه حل ها را به معاونت اموردام جهت اتخاذ تصمیم اعلام کرده ایم؛ اما متاسفانه پاسخگو نبوده است و شرکت پشتیبانی اموردام از یک ماه پیش از خرید تخم مرغ واحدهای تخمگذار خودداری کرده است. حتی این موضوع را یکی از مدیران اتحادیه تخمگذار، ۲۵ روز پیش اعلام کرد ولی انعکاس رسانه ای موضوعی به این اهمیت هم موجب نشد که توجه مسئولان برانگیخته شود.

 

کاشانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه میهن اضافه کرد: موضوع کاهش تقاضا و خرید تخم مرغ غالبا از نیمه دوم سال آغاز می شود و در فصل گرما به اوج خود می رسد، به همین دلیل بسیاری از واحدها اقدام به حذف گله ها می کنند و بدون شک در آیندۀ نزدیک کشور با کمبود تخم مرغ مواجه می شود.

 

کاشانی در پاسخ خبرنگار کاج پرس که راه حل چیست؟ گفت: شرکت پشتیبانی اموردام باید برای جلوگیری از ضرر و زیان مرغداران تخمگذار، اقدام به خرید تخم مرغ با قیمت هر کیلو ۱۴ هزار تومان بکند تا وزارت جهادکشاورزی برای صادرات مجوز صادر کند.

 

وی اضافه کرد: دولت می تواند موضوع صادرات تخم مرغ را به صورت پروتکلی و در قالب قرارداد با کشورهای هم جوار دنبال کند تا تولیدکنندگان با نظم تولید کنند و بدون ایجاد آشفتگی در بازار تخم مرغ مازاد را صادر کنند.

 

کاشانی یادآور شد: علاوه بر این پیشنهاد و انجام مکاتبات قبلی؛ طی نامه مشروحی وضعیت، موانع و مشکلات تولید تخم مرغ را خطاب به وزیر محترم اعلام کرده ایم که متن نامه برای درج و انتشار عمومی در اختیار کاج پرس گذاشته می شود.

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه میهن با گلایه گفت: اگر دقیقا محاسبه کنیم؛ روزانه ۳ هزارتن تخم مرغ تولید و به بازار عرضه می شود و با توجه به زیان ۴هزار تومانی در هر کیلو، مشخص است که مرغداران طی یک ماه گذشته زیان هنگفتی را متحمل شده اند.

 

این درحالی است در بهمن ماه گذشته دولت با توسل به قوۀ قهریه و شرکت پشتیبانی با تهدید و جریمه؛ مرغداران را مجبور به فروش محصول خود با قیمت ۱۴هزار تومان برای هر کیلو کرد و اتحادیه هم در این زمینه به رغم نارضایتی مرغداران همکاری کرد. ولی حالا مسئولان حتی جواب تلفن های ما را نمی دهند!

 

کاشانی گفت: این بی توجهی ها به تولیدکنندگان موجب خواهد شد همان اتفاقی که برای گوشت مرغ افتاد؛ در آیندۀ نزدیک برای تخم مرغ هم رخ دهد.

 

اصل نامه اتحادیه میهن در ذیل آمده است:

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط