نسبت دادن مشکلات صنعت تخم مرغ به معاونت امور دام آدرس دهی کاملا اشتباهی است

حمید کاشانی گفت: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی در حد توان، نهایت همکاری را با بدنه تولیدکننده تخم مرغ کشور انجام داده اند و با تمام درخواست های تولیدکنندگان همکاری های لازم را بعمل آورده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا)؛ حمید کاشانی، رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار میهن در مصاحبه ای با این پایگاه گفت: با توجه بازگشت قانون انتزاع به وزارت جهاد کشاورزی، باید عرض کنم که نه تنها هیچ تصمیم اشتباهی در وزارت جهاد کشاورزی برای صنعت تخم مرغ گرفته نشده است، بلکه معاونت امور دام در حد توان، نهایت همکاری را با بدنه تولیدکننده تخم مرغ کشور انجام داده اند و با تمام درخواست های تولیدکنندگان همکاری های لازم را بعمل آورده است و نسبت دادن مشکلات صنعت تخم مرغ به وزارت جهاد کشاورزی آدرس دهی کاملا اشتباهی است.

وی افزود: اینکه ادعا می شود وزارت جهاد قیمت تخم مرغ را اصلاح نکرده ادعای کاملا کذبی است، زیرا تا قبل از بیستم تیرماه بحث تنظیم بازار و قیمت گذاری به عهده وزارت صمت و سازمان حمایت بوده و این دو نهاد با عمل نکردن به وظایف ذاتی خودشان، اصلاح قیمت تخم مرغ را در دستور کار قرار ندادند که منجر به نابسامانی در بازار شدند.

کاشانی خاطر نشان کرد: به محض بازگشت قانون انتزاع به وزارت جهاد کشاورزی، معاونت امور دام و معاونت توسعه بازرگانی اقدام به اصلاح قیمت تخم مرغ نمودند و  با توجه به اینکه بحث قیمت گذاری نیز به وزارت جهاد بازگشته است، قیمت تخم مرغ با همکاری دفتر طیور در سطح کشور اصلاح شده است و قرار است در ستاد ساماندهی مرغ و تخم مرغ کشور بصورت رسمی ابلاغ گردد.

کاشانی با بیان اینکه مشکلات صنعت تخم مرغ ناشی از بخش بازرگانی بوده که از اختیارات وزارت جهاد خارج بوده افزود: تنها سخنگوی رسمی صنعت تخم مرغ کشور، اتحادیه مرغ تخم گذار میهن می باشد که از موضع کل تولیدکنندگان کشور صحبت می کند. تمام موضوعات و مشکلات مربوط به تولید تخم مرغ کشور در اتحادیه میهن با دریافت اطلاعات استان ها بصورت سراسری رسیدگی و تعیین سیاست می شود.

کاشانی اضافه نمود: به همین منظور هم دسترسی و مدیریت بخشی از سامانه بازارگاه و سماصط برای تولیدکنندگان به اتحادیه میهن تفویض شده است و همچنین تمام پیشنهادات تخصصی که به وزارتخانه ارجاع شده است جامع عمل شوانده شده است.

وی اضافه کرد: در بحرانی ترین وضعیت موجود کشور، تنها بخش تامین پروتئین کشور که توانست قدرتمند به تولید ادامه دهد و اجازه نداد تولید کشور دچار تزلزل شود، همین بخش تولید تخم مرغ بود و با مدیریتی که اتحادیه میهن با همکاری معاونت امور دام در ماه های گذشته انجام داد، باعث شده است که تنشی از بابت تخم مرغ در کشور به وجود نیاید. اگر گرانی در داخل کشور وجود دارد بدلیل تحریم هاست و بدلیل عدم امکان انتقال ارز بسیاری از این مشکلات حادث شد که ربطی به بخش تولید ندارد و مشکلات بانکی دلیل این مشکل است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار میهن در خصوص مشکلات جوجه ریزی گفت: در بحث جوجه ریزی در هشت ماه گذشته با برخی مشکلات مواجه بودیم که با تولک بری و با ارائه راهکارهای پیشنهادی از طرف این اتحادیه، مشکلی از این بایت نخواهیم داشت.

کاشانی خاطر نشان ساخت: تا پایان سال در مورد جوجه نه تنها کمبودی نداریم بلکه پیش بینی می کنیم ۳۰درصد جوجه مازاد هم داشته باشیم، حال باید برنامه ریزی کنیم که برای ۶ ماه آینده تدبیری درست در این خصوص داشته باشیم که یا این کالا صادر شود و یا بصورت خوراکی مصرف گردد.

وی در انتها یادآور شد: بازار تخم مرغ در حال حاضر به تعادل رسیده و اتحادیه میهن هر میزان تخم مرغی که کشور نیاز داشته باشد را تامین می کند و در اختیار استانها قرار می دهد و  در حال حاضر عمده مشکل ما در بخش تأمین نهاده های سامانه بازارگاه هست که باید تامین نهاده باید یک مقدار منظم تر و قانونمند تر اجرا شود، تولید کننده نباید با تنش تامین نهاده روبرو شود، البته که بیشتر موضوع تامین نهاده هم به مشکل تامین ارز بر می گردد.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط