فاصله ۶۰ درصدی قیمت تخم مرغ از تولید تا مصرف

رضا ترکاشوند رئیس‌اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن نیز با تاکید بر اینکه قیمت تخم مرغ به دلیل گرم‌تر شدن هوا و نبود بازار صادراتی افزایشی نداشته تصریح کرد: هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۳۶۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
وی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه از بین رفتن آنفلوآنزای پرندگان چه حجمی از تخم‌مرغ کشور صادر می‌شود، گفت: هیچ تقاضایی از سوی کشور عراق یا افغانستان نداشته‌ایم، چرا که تخم‌مرغ خود را از کشورهای دیگر از جمله ترکیه با قیمت ارزان‌تر تحویل می‌گیرند.
به گفته ترکاشوند تنها مقدار محدودی تخم مرغ به افغانستان صادر می‌شود.

حمید کاشانی یکی از تولیدکنندگان عمده تخم‌مرغ در کشور علت تفاوت قیمت تخم‌مرغ بین درب مرغداری تا مصرف‌کننده را سیستم نامناسب توزیع عنوان کرد و افزود: گاهی اوقات واسطه‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ درصد سود می‌کنند و برای همین فاصله قیمتی بین تولید تا مصرف زیاد است.
وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ ایرانی نسبت به رقبای همسایه از جمله ترکیه بالاتر است، افزود: ترک‌ها برای افزایش صادرات خود لب مرز به صادرکننده خود در هر کیلو ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان مشوق صادراتی می‌دهند و آنها تخم‌مرغ را کیلویی ۳ هزار تومان به عراق می‌فروشند، در حالی که همین محصول در کشور خودشان برای مردم ترکیه به دو برابر قیمت فروخته می‌شود، اما دولت ترکیه برای حمایت از صادرات مشوق صادراتی می‌دهد.
کاشانی تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد از صادرات تخم‌مرغ حمایت کند حتما باید یارانه صادراتی آن را هم بدهد، وگرنه امکان رقابت در قیمت را نداریم.

اشتراک گذاری

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط